Szczeniak w nowym domu

Warto wiedzieć » Szczeniak w nowym domu

Niniejszy tekst został przygotowany na podstawie książki pt ‘Everyone’s dog’ napisanej przez Marion Hopkinson, właścielkę jednej z najsłynniejszych angielskich hodowli labradorów ROCHEBY.  Pani Hopkinson  wyraziła zgodę na przetłumaczenie i opublikowanie fragmentów jej książki na stronie internetowej hodowli Crimson Creek, za co składam jej najserdeczniejsze podziękowania.            
Katarzyna Kosowska-Mizera


‘Gdy w naszym domu pojawia się szczeniak najbardziej niepokoi nas fakt, że teraz gdy maleństwo zostało oddzielone od mamy, braci i sióstr, będzie piszczeć i skamleć po nocach, dopóki nie przywyknie do nowego miejsca. Nowy dom, nowe stado to sytuacja stresująca dla malucha i wszystkich wokoło.
Oto kilka wskazówek, które pomogą  przetrwać  pierwsze dni.
Po pierwsze, jeśli to możliwe, odbierz szczeniaka od hodowcy w godzinach przedpołudniowych. Do wieczora maluch zdąży się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu, przyzwyczaić do nowych zapachów, będzie miał czas, aby przezwyciężyć strach i prawdopodobnie zacznie już odkrywać nowe terytorium samodzielnie.
Pamiętaj, żeby wprowadzając szczeniaka do jego nowego domu mówić do niego, zachęcać go a nade wszystko, biorąc go na ręce, prawidłowo podtrzymywać pod klatkę piersiową i pod tylne łapy. Dzieci szczególnie będą podekscytowane obecnością nowego przybysza, więc zanim szczeniak znajdzie się w ich ramionach niech usiądą wygodnie na podłodze. To zapewni, że szczeniak będzie odpowiednio podtrzymywany i nienarażony na urazy.
Gdy nadejdzie pora snu daj mu stary wełniany sweter (usuń przedtem guziki), żeby miał się w co wtulić. Można też wsunąć butelkę z gorącą wodą pod posłanie, aby mu było ciepło. Zadbaj o to aby butelka była dokładnie owinięta, żeby maluch się nie poparzył.
Jeśli masz już psa lub kota, to do spotkania ich ze szczenięciem musi dojść na ‘neutralnym gruncie’ np. w ogrodzie. Starszy powinien mieć możliwość obwąchania i ‘sprawdzenia’ przybysza. To, naturalnie, musi odbyć się pod nadzorem i dobrze jest mówić do starszego podczas gdy ten przeprowadza inspekcję. Następnie pozwól aby starszy wszedł do domu jako pierwszy, a szczeniak podążył za nim. Takie postępowanie pozwoli na wytworzenie się hierarchii w stadzie’(Hopkinson 2000:35-36).